Malta se na konci roku 2021 stala první evropskou zemí, která regulovala přístup k rekreačnímu konopí pro dospělé. Zákon zavedl dvě formy přístupu, obě nekomerční: samopěstování a konopné kluby. Tímto způsobem bylo zamýšleno prosadit politiku zaměřenou na snížení škod ve spotřebě a pokusit se zabránit vstupu soukromých zájmů, aby se užívání konopí dospělými stalo činností, z níž lze získat ekonomický prospěch.
Od té doby, co byla loni v listopadu sesazena první předsedkyně maltského úřadu pro zodpovědné užívání konopí Mariella Dimech, pochybnosti o budoucnosti nařízení nepřestaly narůstat. Po svém odvolání Dimech prohlásil, že během doby, kdy v instituci pracoval, byl „bez zaměstnanců, bez rozpočtu“ a že se musel vypořádat „s politickou strategií a strategií rozhodování, se kterou nesouhlasil“. Osoba jmenovaná jako náhrada za Dimecha je bývalý ředitel Caritas Malta Leonid McKay a tato změna již znepokojila skupiny aktivistů, kteří poukázali na to, že nevládní organizace Caritas v minulosti demonstrovala proti regulaci konopí.
Obavy v maltské občanské společnosti tento týden znovu vzrostly poté, co Úřad pro zodpovědné užívání konopí uspořádal konferenci, na které nastínil některá pravidla pro budoucí společenské kluby. V úvodníku v novinách Times Malta se uvádí, že hlavní řečníci na konferenci byli „vůdci průmyslu“ a odborníci v oblastech, jako je pěstování, distribuce, neurověda, obchod nebo právo, přičemž žádný z hostů nebyl přímo spojen s komunitní aspekt užívání konopí.
„Nový vůdce ARUC, Leonid McKay, deklaroval svůj odpor ke komercializaci, ale z konference vzešel jiný obrázek. Zdá se, že kontrola nad konopím uniká komunitě do rukou komerčních zájmů,“ uvedl list s tím, že byly navrženy vysoké poplatky za otevření konopných klubů, což by mohlo vést k diskriminaci z ekonomických důvodů vůči lidem, kteří by chtěli založit jednu.