Mezi byznysem a sociální spravedlností se do New Yorku dostává 100% legální konopí

Ve městě se vůně trávy stala pro obyvatele a turisty stejně charakteristická jako žluté taxíky nebo mrakodrapy.
Naiomy Guerrero často viděl, jak jeho bratr zatýká policie v Bronxu. Jeremy Rivera, další Newyorčan, nechce pokračovat ve vězení za obchodování s drogami. Dnes chtějí oba otevřít legální obchod s konopím , což je slibný trh, ale plný potíží.

Tato příležitost „ je opravdu silným okamžikem pro mou rodinu , zvláště když vím, odkud pocházíme a čím procházíme kvůli diskriminační politice města,“ řekla agentuře AFP Naiomy, 31, studentka dějin umění. již má profesionální zkušenosti v oblasti kultury. pole a jehož rodiče pocházejí z Dominikánské republiky.

Je spolu se svou rodinou součástí prvních 28 žadatelů, kteří 21. listopadu obdrželi od státu New York licenci k otevření oficiálního obchodu s konopím. Více než rok po legalizaci konzumace dospělých je to nová etapa v tomto regionu s 20 miliony obyvatel, který sahá na sever až k hranici s Kanadou.

V New Yorku se vůně trávy stala pro obyvatele a turisty stejně charakteristická jako žluté taxíky nebo mrakodrapy. Městská rada očekává, že od roku 2023 dojde k tržbám za 1 300 milionů dolarů a také k vytvoření 19 000 až 24 000 pracovních míst do tří let.


Od roku 2018, kdy byl propuštěn z vězení, se Jeremy Rivera zařekl, že už nikdy nevstoupí. S plně potetovanými pažemi chce tento 36letý rodinný muž využít svůj obchodní nos a znalosti konopí k otevření obchodu na Long Islandu.

Tento podnikatel, který vyrostl uprostřed zločinu v Queensu, očekává, že „99,998 %“ bude součástí dalšího kola licencí.

„Chci lidem ukázat, že jsem to dokázal: byl jsem 20 let členem gangu, prodával jsem drogy a rozhodl jsem se s tím vším přestat,“ vysvětluje.

V tomto smyslu není jeho odsouzení v roce 2016 „za nenásilný trestný čin související s konopím“ překážkou.

Ve státě New York jsou dvě podmínky pro získání jedné z prvních 150 licencí, které předcházejí úplnému otevření trhu, odsouzení za trestný čin související s konopím – včetně jeho prodeje – a podnikání.

Impuls tohoto programu reaguje na postoj, který tento demokratický stát zaujal k nápravě toho, co je dnes považováno za nespravedlivý a nepřiměřený dopad na afroamerickou a hispánskou komunitu kvůli dřívější prohibici „marihuany“.


Kredity


V roce 2000 „nemohli jste být na ulici, aniž by vás odvedla policie (…), byl to stav neustálého sledování a obtěžování,“ vzpomíná Naiomy Guerrero.

Program je ambiciózní a jeho implementace přináší několik výzev.

„Právě začínáme“, protože „financování a školení jsou nyní zapotřebí,“ říká Desmon Lewis, spoluzakladatel Bronx Community Foundation, která pomáhá kandidátům a minulý týden jim představila showroom.

Jako studenou sprchu v minulých dnech působily informace o křehkosti 200milionového veřejno-soukromého fondu, který stát slíbil nabídnout zvýhodněné půjčky , a rozjezd prodejen na klíč.

„Pro některé je to velmi destabilizující. Měli tato místa a tuto pomoc. Jsou v malém tekutém písku,“ říká Eli Northrup z Bronx Defenders.

K tomu dochází v kontextu silné konkurence , protože trh je již pokryt neoficiálním prodejem a vyvolává zájem velkých skupin.

Od té doby, co je konzumace legální, operují prodejci pod širým nebem na ulicích, v parcích nebo prostřednictvím sociálních sítí, stejně jako v „kuřáckých obchodech“ nabízejících marihuanové cigarety nebo bonbony THC, využívajíce chybějících kontrol. Produkty, které zjevně nejsou zdaněny, na rozdíl od legálního trhu.

Jeremy Rivera však vidí příležitosti. „Najdou se i lidé, kteří se na nelegálním trhu nikdy necítili dobře a nyní chtějí nakupovat u důvěryhodného a autorizovaného distributora, “ s garancí původu produktu, který musel být vypěstován na území státu. z New Yorku, vysvětlil…

„Je to začátek trhu, který se otevírá na 100 let,“ dodává a tahá za velký joint.