Mohlo by se Česko stát druhou zemí EU, která legalizuje rekreační konopí?

V současné době legalizovala rekreační konopí pouze jedna země EU

– a navzdory rozšířené mylné představě to není Nizozemsko, kde je prodej konopí v licencovaných coffeeshopech tolerován, ale pěstování, dodávání a držení konopí stále zůstává trestným činem. V prosinci 2021 se Malta stala první zemí EU, která legalizovala konopí pro rekreační užívání – a Česko je možná na dobré cestě stát se druhou zemí.

Pokud plán národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila vstoupí v platnost v roce 2024, jak doufá, Česko by se mohlo stát druhou zemí EU, která legalizuje rekreační užívání konopí. A nejen to – šel by ještě o krok dále a jeho prodej by byl také legální. Protidrogový koordinátor tento týden na tiskové konferenci představil svůj plán boje se závislostí, jehož součástí je i návrh na legalizaci konopí.

Jindřich Vobořil | Foto: Český rozhlas Jindřich Vobořil | Foto: Český rozhlas
„V tuto chvíli panuje politická shoda, abych vytvořil tento návrh na regulaci konopí, látky, která je v tuto chvíli nelegální. Chceme to regulovat pomocí trhu a věříme, že tato regulace bude účinnější než současný zákaz.“

Pan Vobořil patří mezi přední české odborníky na drogovou problematiku s téměř dvacetiletou praxí v řízení a rozvoji programů zdravotních a sociálních služeb souvisejících s drogovou závislostí. Na domovské stránce jeho webu je první, na co narazíte, citát, který říká, že studie ukazují, že určitá část populace se v určité fázi života nakonec stane závislým na návykové látce, a to i přes veškerou snahu společnosti o prevenci, a že řešením není kriminalizace, ale spíše „řízená dostupnost méně rizikových látek“ .

Protidrogový koordinátor na tiskové konferenci označil současný právní status quo ohledně konopí za „velký sociální experiment, který nefunguje“. Věří, že legalizace a regulace prodeje marihuany bude efektivnější při řešení problému závislosti – a navíc bude generovat velké množství daňových příjmů.

Foto: Unsplash Foto: Unsplash
Tříletý plán předkládá návrhy na zdanění nejen konopí, ale i již legálních návykových látek, zejména tabákových výrobků.

„Na e-cigarety a nikotinové náplasti v současnosti nejsou žádné spotřební daně, takže by byla zavedena nižší spotřební daň než ta, kterou máme na cigarety. Pokud jde o daně z cigaret, v tuto chvíli se každým rokem zvyšují a očekávám, že se dohodneme, aby to tak pokračovalo.“

Stát by mohl získat až 15 miliard korun ročně díky novému návrhu daní, který zahrnuje i boj proti černému trhu s cigaretami, alkoholem a hazardem a efektivnější výběr daní. Dalšími návrhy v plánu jsou navýšení výdajů na prevenci a léčbu závislostí a nová adiktologická agentura, která by měla na starosti protinávyková opatření a jejich financování.

Vláda Petra Fialy letos v lednu ve svém programovém prohlášení oznámila, že chce problém závislosti řešit na základě vědeckých důkazů. Hotový plán pana Vobořila s termíny realizace by měla obdržet do konce roku.