Co je THCp

Co je to THCP?

K objevení kanabinoidu THCP (tetrahydrokannabiforolu) došlo teprve v roce 2019. Skupina italských vědců tehdy publikovala svůj článek v časopisu Scientific Report a dospěla k tomu, že právě kanabinoid THCP by mohl mít ze všech dosud známých kanabinoidů nejsilnější účinky.

Italským vědcům se podařilo ukázat, že kanabinoid THCP se v konopí vyskytuje přirozeně. Bohužel ale v tak mizivém množství, že by jeho extrakce přímo z rostliny nebyla finančně rentabilní. I proto se kanabinoid THCP získává laboratorně pomocí složitějších chemických procesů.

Mikroskop

THCP interaguje s endokanabinoidním systémem

O kanabinoidech je známé, že jde o sloučeniny, které mají potenciál interagovat s endokanabinoidním systémem. Některé kanabinoidy dokáží receptory endokanabinoidního systému stimulovat, jiné se na ně váží bez aktivace, další jeho účinky blokují. Skupina italských vědců ale ve své vědecké studii uvedla, že kanabinoid THCP se na receptor CB1 váže 33krát lépe než známější kanabinoid THC.

V případě kanabinoidu THC platí, že jeho molekula se váže na receptory CB1 a CB2 prostřednictvím pětiuhlíkového postranního řetězce. V laboratořích se ale povedlo uměle připravit sloučeniny i s vyšším počtem uhlíků. Mezi ně se řadí právě kanabinoid THCP, v jehož případě jde dokonce o sedm uhlíků.

Účinky THCP

Právě díky působení na endokanabinoidní systém v lidském těle a aktivací receptorů CB1 a CB2 se v mozku vyvolává celá řada účinků, které vedou ke změnám vědomí. Takové změny zahrnují euforické pocity, změny vizuálního i sluchového vnímání nebo kupříkladu proměny v interpretaci času.

Ačkoliv je výzkum kanabinoidu THCP teprve v počátcích, první studie ukazují, že by THCP produkty mohly ulevovat od bolesti, potírat nepříjemnou nevolnost nebo pomáhat v boji s epilepsií.

Předběžné závěry těchto výše uvedených studií také naznačují, že v otázce vlivu na lidský organismus je profil THCP nápadně podobný kanabinoidu THC. Je totiž možné se setkat i s útlumem bolestí, navozením pocitu klidu i rovnováhy a objevovat se mohou i pocity závratí či úzkosti.

U některých uživatelů mohou THCP produkty podpořit proces usínání, u jiných ale na druhé straně mohou prohloubit případné problémy s insomnií.

Čeká se na další vědecké výzkumy

Vědci zatím nestanovili žádnou standardizovanou dávku ani jasné důkazy o dlouhodobých účincích. Proto je potřeba brát v potaz, že důvěryhodných informací o THCP zatím příliš není a je vhodné, aby každý byl při posuzování THCP více než obezřetný.

THC produkty jsou v mnoha státech po celém světě striktně zakázány. Je sice možné najít výjimky, zvlášť v Evropě a Asii se ale regulátoři staví k této látce velmi rezervovaně.

Vzhledem k tomu, že kanabinoid THCP ještě nebyl vědci dostatečně prozkoumán, nefiguruje tato látka ve většině států světa na seznamu zakázaných návykových látek.

Konopí a věda

Jaké THCP produkty jsou k dispozici?

Právě legálnost kanabinoidu THCP by mohla uživatele velmi lákat. Výrobci na popularitu THCP zareagovali a na trhu jsou už nyní k mání nejrůznější THCP produkty. Vybírat si může každý třeba z THCP vape, THCP cartridge, olejů, kapek nebo jedlých výrobků.

Vzhledem k chybějící regulaci je ale vhodné takové produkty nakupovat od renomovaných výrobců. Jen tak budete mít jistotu, že váš produkt je bezpečný i správně označený.

Ačkoliv ještě nedošlo k zařazení THCP na seznam návykových látek, status této kontroverzní látky se může rychle měnit. I proto je potřeba být v obraze a na případné změny právních předpisů obratně reagovat.

Závěr

Kanabinoid THCP je horkou novinkou na globálním konopném trhu, od kterého si mnozí hodně slibují. Ačkoliv vědci zmiňují jeho možné silné účinky na lidský organismus, komplexnější studii o této látce stále postrádáme. I proto je vhodné k THCP produktům přistupovat obezřetně a zkoušet jejich účinky s pokorou respektem.