Jak konopí zlepšuje úroveň mužské plodnosti?

O vlivu konopí na plodnost se stále diskutuje,

ale nyní existují přesvědčivější důkazy, že konopí může skutečně pomoci.

Nedávná studie zveřejněná v srpnu 2019 v lékařském časopise Human Reproduction odhalila, že muži, kteří kouří konopí, měli větší šanci mít děti se svými partnerkami než subjekty, které drogu nekonzumovaly. Studie, která zahrnovala studium několika stovek párů, které se účastnily léčby oplodněním in vitro, měla pro vědce z Boston Harvard TH Chan School of Public Health překvapivé výsledky.

Před zahájením studie předpokládali, že konopí nebude mít žádný vliv na plodnost mužů ani žen, což byl stejný případ ve starších podobných studiích.

Bylo však zjištěno, že muži, kteří kouřili konopí, měli vyšší počet spermií ve srovnání s těmi, kteří ho nikdy neužívali. Ale berte zjištění s rezervou: protože vědci stále vědí velmi málo o tom, jak konopí ovlivňuje plodnost, nanejvýš tato studie říká, že konopí nemělo žádný negativní dopad na muže, kteří se léčili neplodností.

Další překvapivý výsledek byl pozorován u žen, které se účastnily studie; u více než 50 % těch, kteří užívali konopí během léčby neplodnosti, došlo ke ztrátě těhotenství, ale 26 % z těch, kteří konopí užívali v minulosti nebo nikdy neužívali, mělo větší šanci na udržení těhotenství . Z tohoto důvodu lze s jistotou předpokládat, že konopí může být delikátní droga k experimentování, když ženy mají potíže s otěhotněním a podstupují IVF, ačkoli existuje mnoho dalších studií podporujících teorii, že jim konopí může pomoci otěhotnět.

Vědci se ale také domnívají, že vzhledem k malému počtu žen ve studii, které byly současnými uživateli konopí, stále existuje velká šance, že tato zjištění vyplynula z náhody.

Autoři dospěli k závěru, že existuje důležitá potřeba „dalšího výzkumu, který by objasnil roli užívání marihuany na lidskou reprodukci a na zdraví potomků“.

Starší studie podporují teorii, že konopí zvyšuje počet spermií

Začátkem tohoto roku další studie, rovněž publikovaná v Human Reproduction, podobně překvapila výzkumníky svými zjištěními o vlivu konopí na mužskou plodnost.

„Strávili jsme dobré dva měsíce předěláním všeho, abychom se ujistili, že v datech není žádná chyba,“ vysvětluje Dr. Jorge Chavarro, spoluautor studie a docent epidemiologie a výživy na Harvardské škole TH Chan. Veřejné zdraví. „Byli jsme tím velmi, velmi překvapeni,“ řekl TIME.


Pro tuto studii vědci analyzovali vzorky spermatu a zdravotní průzkumy odebrané od více než 650 mužů, z nichž většina byla bílá, měla vysokoškolské vzdělání a střední věk 36 let. Většina z nich měla normální počet spermií, což Chavarro říká, že důvodem měli problémy s koncepcí mohou být způsobeny jinými problémy.

Průzkumy se dotazovaly na jejich současné a minulé užívání drog a také na další faktory životního stylu. Padesát pět procent mužů uvedlo, že v té či oné chvíli kouří konopí, a 11 % byli současní uživatelé. Výzkumníci zjistili, že konzumenti konopí měli větší pravděpodobnost vyšší koncentrace a počtu spermií, což jsou dvě důležité metriky při určování plodnosti, ve srovnání s muži, kteří konopí nikdy nekouřili. Kromě toho také měli méně specifického hormonu, který byl spojován s plodností.

Dalším překvapivým zjištěním bylo, že minulí uživatelé konopí měli o něco vyšší počet spermií ve srovnání se současnými uživateli konopí.

„To neznamená, že marihuana zvýší počet spermií,“ vysvětluje Chavarro. Místo toho sdílí, že muži, kteří mají vyšší hladiny testosteronu, mají také vyšší počet spermií, a to jsou muži, kteří častěji konzumují konopí. „Je dobře zdokumentováno, že v normálním rozmezí jsou vysoké hladiny testosteronu spojeny s větším zapojením do rizikového chování, včetně užívání drog,“ říká Chavarro. „Vyšší hladiny testosteronu také souvisí s mírně vyšší kvalitou spermatu a počtem spermií.“

Ještě důležitější je, že Chavarro říká, že tato studie je důkazem toho, že vědci toho o konopí a jeho vlivu na zdraví sotva vědí. „Mohli jsme najít to, co jsme si mysleli, že najdeme, a možná bychom nebyli tak překvapeni a nakonec bychom napsali úplně jiný článek,“ dodává Chavarro. „Ale skutečnost, že jsme ukázali pravý opak, nás přinutila nahlédnout velmi, velmi hluboko do literatury o zdravotních účincích marihuany. Není toho tolik. Pracujeme většinou na předpokladech a dobrých úmyslech a tušeních.“

Vzhledem k těmto zjištěním to vše ukazuje na pozitivní zjištění, pokud jde o konopí pro mužskou plodnost, ale vědci zjevně potřebují více dat, se kterými by mohli pracovat.