THCV – Tetrahydrokanabivarin

Předtím, než rostliny konopí začnou produkovat jednotlivé kanabinoidy, musí vytvořit chemikálii, na kterou budou mít další kyseliny návaznost – tato chemikálie se jmenuje geranylpyrofosfát. Ten se dále váže na dvě kyseliny. První z nich je kyselina olivetolová – tím vzniká kyselina kanabigerolová (CBGA).

THCV a THC molekuly

THCV vzniká odlišným způsobem. Geranylpyrofosfát v tomto případě katalyzuje s kyselinou divanirolovou a tím vzniká kyselina kanabigerovarinová (CBGVA).

Ve chvíli, kdy se CBGA nebo CBGVA zkombinují se specifickými enzymy (kyselými syntézami), začnou vznikat kanabinoidy. V případě CBGA je to například THC, CBD, CBG, CBC. V případě CBGVA jsou to pak THCV, CBDV,CBGV, CBCV.

THCV také spadá pod kanabinoidy, jeho nejbližším příbuzným je ovšem THC, což je patrné z jeho molekulové struktury, která se od THCV liší pouze vyšším počtem molekul uhlíku v řetězci, což má zcela zásadní vliv na jeho účinky.

Účinky THCV

Ačkoliv je kanabinoid THCV stále ve stavu zkoumání, jeho největší přednost ve vědecké oblasti spočívá v jeho odlišných účincích.

Zmírnění apetitu

Nejvíce opěvovaný příspěvek THCV v rodinně kanabinoidů je zmírnění chuti k jídlu. Vzhledem k tomu, že THC u pacientů vyvolává zvýšení, THCV naopak snižuje apetit k jídlu. Tato vlastnost byla potvrzena při pozorování na myších a je tak jednou z velkých alternativ pro léčbu obezity. Bylo prokázáno také snížení hladiny lipidů v tkáních, což zamezuje ukládání tuku v játrech – steatóze.

Snížení psychoaktivních dopadů THC

V momentální době je již nadmíru jasné, že THC je velice účinným lékem pro boj s velkou řadou nemocí a problémů. Ovšem ne všichni pacienti chtějí být pod vlivem, neboli v rauši – někomu to nemusí sedět a rodič s dítětem si to většinou ani nechce dovolit. THCV působí na kanabinoidní receptor CB1, čímž tlumí účinky THC, podobně jako CBD. Avšak v některých zdrojích se uvádí, že odrůdy bohaté na THCV působí spíše energicky a zvyšují tak chuť pro práci a koníčky.

Pro srovnání THC a THCV je také třeba podotknout ještě jednu důležitou informaci, především pro pacienty, kteří se léčí konopím a využívají vaporizér. THCV se odpařuje při vyšších stupních než THC, a to v 220°C.

Diabetes

Výzkumy prokázaly, že THCV dokáže regulovat hladinu cukru v krvi a rezistenci na inzulín. To by mohlo být opět velmi ceněnou pomocí při léčbě cukrovky.

Omezení záchvatů paniky – PTSP

Některé zdroje uvádějí, že THCV by mělo také velkou mírou přispívat lidem, kteří trpí PTSP (posttraumatická stresová porucha). Výzkum ovšem stále probíhá.

Alzheimerova choroba

Opět si musíme vystačit s výzkumy, které momentálně probíhají, ovšem jak se zdá, tak THCV zmírňuje také třes, motorickou kontrolu a léze, které Alzheimerovu chorobu způsobují.

Růst kostí

Je prokázáno, že THCV podporuje růst kostních buněk, což napomáhá v rehabilitaci zlomenin. Další fází výzkumu je také osteoporóza, což je postupné řídnutí kostní tkáně a další nemoci související s kostmi.

Původ THCV v rostlinách

Největší obsahy THCV naměřené v rostlinách pocházejí z odrůd, které mají původ v afrických pohořích. Dlouhou dobu se mluvilo o nejvyšším obsahu THCV v sativní odrůdě Durban Poison, kterou vyšlechtila seedbanka Dutch Passion a která má obsah THCV okolo 2%, přičemž obsah THC se pohybuje mezi 8 až 12%.

Na začátku léta 2020 však seedbanka Dutch Passion přišla s absolutní novinkou v tomto odvětví, která zásadně mění postup genetik u šlechtitelů a samozřejmě také nemocných svou odrůdou THC-Victory, u které je obsah THC a THCV 1:1 a to v rozmezí 7-9%! Je to tak první odrůda svého druhu, která je momentálně dostupná všem, kteří chtějí pocítit benefity THCV – a máme za to, že se o nich v budoucnu bude mluvit stále více.